03.11.2015

Отворена Међународна научна конференција о ратној 1915. години




 У Дому Војске Србије данас је отворена тродневна Међународна научна конференција „Ратна година 1915 – The Great War in 1915“ коју су организовали Институт за стратегијска истраживања Министарства одбране Републике Србије и Војноисторијски институт и музеј из Беча.

Конференцију је отворио државни секретар у Министарству одбране Зоран Ђорђевић, а присутнима су се обратили и амбасадор Републике Аустрије у Београду његова екселенција др Јоханес Ајгнер, из Института за стратегијска истраживања др Милан Терзић и директор бечког Војноисторијског института пуковник др Марио Кристиан Ортнер.

Државни секретар Ђорђевић рекао је да Први светски рат с разлогом има епитет „велики“ рат – због броја страдалих и начина на који је вођен. Он је истакао да је најтежа година за Србију била управо 1915.

- У њој је погинуло, рањено и нестало више стотина хиљада људи. Ову годину обележио је и тифус, велика болест која је донела огроман број жртава. Стога Србија има обавезу према прецима да обележи сваку годину Великог рата и да управо на овој конференцији 1915. година буде обележена. Овакви скупови представљају идеалну прилику да се хладне главе и на рационалној основи, уз уважавање историјских чињеница, презентују и размене резултати истраживања, погледи и ставови историчара, како би се допринело бољем разумевању сложене ратне тематике, рекао је Ђорђевић нагласивши да тенденција сталних тензија које су потресале 19. и 20. век треба да буде и остане иза нас као део наше прошлости.

Према речима амбасадора Ајгнера, Конференција представља наставак добре сарадње српског и аустријског министарства одбране, на којој ће присутни историчари интерпретирати догађаје од пре 100 година.

- Када се организују овакви скупови неизоставне су емоције, али наш циљ је да како знамо и умемо елиминишемо такве емоције и да се бавимо само историјским чињеницама. Конференција ће, између осталог, омогућити да Аустрија и Србија, иако су у Великом рату биле на сасвим супротним странама, дођу до заједничког виђења ствари о том догађају светских размера, а такође могу постојати, већ позната, различита схватања, истакао је амбасадор Аустрије.

Терзић је напоменуо да је наука опште добро које нема граница, и да ће на конференцији своје погледе на стогодишњицу Првог светског рата представити 34 историчара из 14 земаља.

- Конференција је најбољи начин да различита предубеђења, предрасуде, идеологије и политизације склонимо са стране и да се посветимо научном поимању историјских догађаја од пре 100 година, рекао је Терзић.

На конференцији учествују цивилни и војни историчари из Србије, Аустрије, Русије, Немачке, Велике Британије, затим Италије, Мађарске, Хрватске, Бугарске, Словеније, Финске, Грчке, као и историчари из Словачке, Пољске и Туниса.

Циљ Конференције је да на основу најновијих истраживачких резултата осветли мање познате догађаје из 1915. године у Великом рату. Тематски су заступљени италијански, српски, западни и источни фронт те фронтови у Палестини и на Кавказу, дипломатски преговори око уласка Италије и Бугарске у рат, држање неутралних земаља по страни, живот у позадини фронта, национално питање, медијски рат.

Конференција је део државног програма обележавања стогодишњице Првог светског рата. Организацију су финансијски помогли Савезно министарство одбране и спорта Аустрије и Министарство одбране Републике Србије.