19.10.2024
Учешће припадника Института на конференцији „Култура сећања и неговање историјске истине“ у Руском Дому
У организацији Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије, Амбасаде Руске Федерације у Републици Србији и Руског дома у Београду, данас је одржана научна конференција под називом „Култура сећања и неговање историјске истине“. Одржавањем две пленарне седнице и излагањем једанаест научних агенди, конференција је покренута са циљем да у научном смислу допринесе чувању културе сећања на борбу и велико страдање српског и руског народа против нацизма у Другом светском рату, те да од заборава отргне важне историјске чињенице, везане за ослобођење Србије у Другом светском рату.

На отварању догађаја у Руском дому говорили су високи државни званичници Републике Србије и Руске Федерације. Са српске стране конференцију је отворио министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, председник Одбора за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, Немања Старовић.

Руску страну представили су заменик председника Савета Федерације Федералне Скупштине Руске Федерације, Константин Косачев, затим потпредседник Државне Думе Федералне Скупштине Руске Федерације, Пјотр Толстој, и први потпредседник Одбора Државне Думе Руске Федерације за Заједницу Независних Држава, евроазијску интеграцију и односе са сународницима, Константин Затулин.

Говорници су направили паралеле између догађаја који су се одвијали пре 80 година, посебно се осврнувши на братство, узајамну помоћ и сарадњу Југославије и Совјетског Савеза, али и на тренутна дешавања на политичком, историјском, културном и духовном плану. У завршници је говорио и амбасадор Руске Федерације у Србији, господин Александар Боцан-Харченко. Он се посебно осврнуо на Београдску операцију, која је, како је истакао, била веома значајна у свим аспектима – у војном, политичком и у духовном смислу, те нагласио да је и са стратешке тачке гледишта била веома важна у ослобођењу од фашизма не само балканског региона и Југоисточне Европе, већ и Централне Европе и Европе у целини. Он се том приликом осврнуо и на посебан однос који је увек гајио руски и српски народ

На данашњој конференцији, испред Института за стратегијска истраживања Универзитета одбране у Београду, учествовали су виши научни сарадници, пуковник др Миљан Милкић и пуковник др Далибор Денда.

Пуковник Денда излагао је на тему „Допринос Краљевине Југославије одлагању напада сила осовине на СССР“, док је пуковник Милкић имао излагање на тему „Питање будућности Југославије у одлукама савезничких конференција током Другог светског рата“