03.02.2022
PERO I MAČ - Uoči Dana Instituta za strategijska istraživanja i Vojnog arhiva
Institut za strategijska istraživanja ove godine obeležava 38 godina postojanja i rada. Poput prethodne i ove godine Institut dočekuje svoj dan u otežanim radnim okolnostima nametnutim epidemiološkom situacijom. Uprkos brojnim ograničenjima, koje je takva situacija postavila pred istraživače Instituta, kvalitet realizacije zadataka, ipak, nije izostao. Postignuti rezultati nesumnjivo su pružili na naučno verifikovanim saznanjima zasnovanu podršku rukovodstvu sistema odbrane u kreiranju i sprovođenju politike odbrane. Istovremeno, Institut je nastavio da se sa svojim ukupnim istraživačkim reultatima potvrđuje u široj akademskoj zajednici kao značajna naučnoistraživačka institucija u polju društveno-humanističkih nauka. Na taj način društvena uloga Instituta, kao naučne institucija koja sprovodi istraživanja u oblasti odbrane, bezbednosti i vojne istorije, sa uspehom je ostvarena u protekloj godini.

U godini za nama, Institut je realizovao više ključnih aktivnosti iz oblasti naučnoistraživačke delatnosti. Nastavljeno je sa radom na naučnoistraživačkom projektu Razvoj profesionalne vojne organizacije u Srbiji 1804-1990., a početkom godine pokrenuta su dva nova projekta. Prvi projekat, pod naslovom Projekcija trendova od značaja za bezbednost Republike Srbije do 2030. godine, pokrenut je sa ciljem identifikovanja i objašnjenja društvenih pojava i procesa koji će u narednoj deceniji značajno uticati na stanje bezbednosti Republike Srbije. Noseća ideja projekta jeste da potpuno i jasno razumevanje tih fonomena obezbeđuje adekvatno dimenzionisanje, organizovanje i efikasno funkcionisanje bezbednosnog i odbrambenog sistema Republike Srbije. Drugi projekat, naslova Fizionomija savremenih oružanih sukoba, pokrenut je s ciljem prilagođavanja sistema odbrane promenama karakteristika savremenih oružanih sukoba. Svakako važna pitanja kojima će se projekat baviti jesu razmatranje značaja vojne moći u savremenim oružanim sukobima; promene u strategijskim i doktrinarnim orjentacijama najznačajnijih vojnih sila današnjice; zatim, primena informacionog ratovanja u savremenim oružanim sukobima itd.

Svakako, jedan od ključnih pokazatelja naučnoistraživačkog rada Instituta predstavljaju publikovani naučni radovi. U prethodnoj godini objavljeno je 59 radova istraživača Instituta, kako u domaćim tako i u inostranim časopisima, a značajan broj njih vrednovan je najvećom naučnom kategorijom. U njima su prezentovani rezultati istraživačkih aktivnosti koje se realizuju u okviru navedenih projekata Instituta, kao rezultati drugih istraživanja u kojima su uključeni angažovani istraživači Instituta. Nesumnjivo, publikovani radovi, pored toga što otvaraju mogućnost da se akademska i stručna javnost upozna sa rezultatima rada Instituta, istovremeno oni predstavljaju značajan doprinos fondu naučnih saznanja iz oblasti bezbednosti, odbrane i vojne istorije.
Takođe, u okviru izdavačke delatnosti, u izdanju Medija centra ODBRANA, u protekloj godini publikovano je više monografija koje potpisuju pripadnici Instituta. Svetlost dana ugledala je monografija Rodna ravnopravnost u Vojsci Srbije – nasleđe, dostignuća, izazovi iza koje, kao koautorka, stoji direktorka Instituta, dr Jovanka Šaranović. Objavljena je i monografija dr Anite Pešić Razvoj naučnoistraživačke misli vojne psihologije, koju ona potpisuje kao koautorka, zatim dve monografije pukovnika dr Dalibora Dende, Auto-jedinice u Jugoslovenskoj vojsci (1918 – 1941) i Serbskaя armiя 1804 – 1918 na ruskom jeziku, i monografija dr Tatjane Milošević pod nazivom Vojnopolitički odnosi Jugoslavije i SAD 1969-1974. Pored navednih dela čitalačkoj javnosti dostupan je zbornik radova Drugi svetski rat – 75 godina kasnije koji je Institut za strategijska istraživanja pripremio u saradnji sa Institutom za noviju istoriju i Institutom za savremenu istoriju.
U narednom periodu očekuje se publikovanje monografije u izdanju Medija centra ODBRANA pod nazivom Hibridni rat - doprinos definisanju koncepta, sadržaja i modela delovanja, koju potpisuju pukovnici dr Nebojša Nikolić i dr Miroslav Mitrović. Sa naročitom pažnjom očekuje se i publikovanje monografije Migracije i ekstremizam čiji je autor potpukovnik dr Milovan Subotić. Takođe, očekuje se i publikovanje tematskog zbornika radova pod nazivom Razvoj vojne psihologije u Srbiji (1947-2017), urednice dr Anite Pešić. Usled epidemiološke situacije, javnost i dalje čeka promociju monografije dr Dalibora Dende Šlem i šajkača: vojni faktor i jugoslovensko-nemački odnosi (1918-1941), objavljene u izdanju Matice Srpske.

O kvalitetu naučnoistraživačkog rada pripadnika Instituta svakako svedoče nagrade dobijene u protekloj godini. Povodom obeležavanja Dana Vojske Srbije, nagradu za najbolji naučnoistraživački projekat u 2020. godini dobio je projekat Instituta pod nazivom Hibridno ratovanje – iskustva i perspektive iza kojeg stoji pukovnik dr Nebojša Nikolić i njegovo projektni tim. U sklopu obeležavanja Dana arhiva u Srbiji, nagradu Đurđa I. Jelena dobio je pukovnik Dalibor Denda za pomenuto delo Šlem i šajkača: vojni faktor i jugoslovensko-nemački odnosi (1918-1941).

U sklopu naučnoistraživačkog projekta Projekcija trendova od značaja za bezbednost Republike Srbije do 2030. godine, Institut je uspešno realizovao naučni skup pod nazivom Kosovo i Metohija – bezbednosni izazov i/ili perspektiva Republike Srbije. Na skupu su razmatrani bezbednosni izazovi i moguće perspektive kosovsko–metohijskog problema kao ključnog pitanja nacionalne bezbednosti Republike Srbije. Aktuelnost teme privukla je brojne učesnike iz akademske zajednice čija su izlaganja dala jedan novi pogled na kosovsko-metohijsku krizu i pružila doprinos strateškom promišljanju mogućih modaliteta rešavanja ove problematike. Pored toga, Institut je bio suorganizator međunarodnog naučnog skupa Drugi svetski rat 1941. godine - 80 godina od početka antifašističke borbe u Srbiji i Jugoslaviji. Tokom godine, pripadnici Instituta učestvovali su na ukupno 17 naučnih skupova, 13 u zemlji i 4 u inostranstvu.
Značajan deo angažmana Instituta svakako predstavljaju informacije koje se izrađuju za potrebe politike odbrane. One se bave temama od posebnog ili neposrednog interesa za sistem odbrane i pružaju argumentovane uvide iz analiza i procena pojava i procesa koji imaju ključne implikacije na stanje bezbednosti Republike Srbije. Institut je, takođe, angažovan i na izradi materijala koji se koriste za pripremu različitih aktivnosti predstavnika Ministarstva odbrane Republike Srbije u zemlji i inostranstvu, od konferencija do radnih sastanaka.
Protekla godina obeležena je nastavkom saradnje Instituta sa drugim celinama Univerziteta odbrane, odnosno sa Školom nacionalne odbrane i Vojnom akademijom. U sklopu te saradnje realizovana je naučna konferencija pod nazivom Neutralnost i strateško odvraćanje. Takođe, deo istraživača Instituta bio je angažovan u nastavnom procesu na Komandnoštabnom i Generalštabnom usavršavanju, Visokim studijama bezbednosti i odbrane kao i na osnovnim, master i doktorskim studijama.

Naučni časopis „Vojno delo“ obeležava nešto više od godinu dana rada u sastavu Instituta. U nastojanju za podizanjem kvaliteta časopisa definisana je nova uređivačka politika a recenzentski postupak usklađen sa standardima prestižniih časopisa. postojećim republičkim standardima. Na sajtu časopisa aktivirana je platforma za prijavu radova i komunikaciju sa autorima, a na njemu su dostupna i sva dosadašnja izdanja, tačnije iz perioda od 1949. do 2021. godine, uključujući i stručne biblioteke (Klasici, Savremenici i Naši pisci), ukupno 155 bibliografskih jedinica. Inače, prvi rezultati rada na podizanju kvaliteta časopisa već su urodili plodom. Zato je važno pomenuti da je časopis u 2021. godine ponovo kategorisan kao vrhunski časopis nacionalnog značaja M51.

Za razliku od ranijeg perioda kada su otežavajuće okolnosti epidemiološke situacije u potpunosti obustavile realizaciju zadataka Vojnog arhiva, posebno u oblasti međunarodne vojne saradnje, ove godine situacija je znatno drugačija. U saradnji sa drugim ustanovama kulture i tradicije, Vojni arhiv je realizovao izložbu pod nazivom Ratna slika Srbije u Drugom svetskom ratu 1941-1945, dok je, takođe u saradnji sa drugim ustanovama, učestvovao u pripremi izložbe pod naslovom April 1941. U oblasti stručne i naučne delatnosti, Vojni arhiva je potpisao Protokol o saradnji sa Balkanološkim institutom SANU, dok je, nakon kraće pauze, nastavljeno sa realizacijom međunarodnih sporazuma o korišćenju arhivske građe sa Memorijalnim centrom žrtava i heroja Holokausta „Jad Vašem“ iz Izraela i Memorijalnim muzejem holokausta iz Vašingtona. Važno je pomenuti da su, u protekloj godini, predstavnici Vojnog arhiva učestvovali na međunarodnom seminaru iz oblasti arhivistike kao i na naučnom skupu Drugi svetski rat 1941. godine - 80 godina od početka antifašističke borbe u Srbiji i Jugoslaviji u organizaciji SUBNOR-a i Univerziteta odbrane.
Pored zapaženih naučnoistraživačkih rezultata, Institut je uspeo da realizuje još dva izuzetno važna zadatka. Prvi, svakako predstavlja realizacija inspekcijskog nadzora Instituta od strane Inspektorata odbrane a, drugi, preseljenje Instituta na novu lokaciju. Oba zadataka, inače veoma zahtevna u svom obimu i sadržaju, zahtevala su naporno i zajedničko angažovanje celokupnog sastava. Uprkos brojnim ograničenjima, ove kao i druge zadatke u protekloj godini, pripadnici Instituta za strategijska istraživanja i Vojnog arhiva položili su sa visokom ocenom.
Međutim, godina pred nama već je postavila nove izazove i nove zadatke. Istraživači su okrenuti realizaciji projektnih aktivnosti i organizaciji naučnih skupova tražeći odgovore na brojna pitanja koja su u fokusu pokrenutih projekata. Istovremeno, pripadnici Vojnog arhiva će, pored svoje redovne arhivističke delatnosti u okviru kojih dalja digitalizacija vredne arhivističke građe ima prioritet, nastojati da se bave rešavanjem svog dugogodišnji problem trajnog i adekvatnog smeštaja koji bi ispunio propisane standarde za bezbedan smeštaj arhivske građe.